🍅OGRÓD
Zespół budynków klasztornych w Leśniowie otoczony jest malowniczym parkiem o powierzchni 2 ha oraz sąsiadującym z nim ogrodem warzywno-owocoym. Atrakcyjnie zagospodarowany teren, z uroczymi odmianami drzew, krzewów i roślin ozdobnych, śpiew ptaków z widokiem na źródełko, zasilajace malowniczno wijący się strumyk sprzyja wyciszeniu i ukojeniu wewnętrznemu tak zakonników jak i licznie przybywających pielgrzymów. Teren łączącego się z parkiem ogrodu owocowo-warzywnego dostępny jest również dla odwiedzających sanktuarium.
Ogód, w którym można zobaczyć krzątających się przy pracy mnichów, doglądających sadzonek pomidorów czy truskawek, zajmuje powierzchnię 0,5 ha i pełni funkcję nie tylko użytkowe ale również rekreacyjne i ozdobne.
Sadzenie i pielęgnacja krzewów owocowych, uprawa roślin warzywnych, hodowla drobiu i trzody chlewnej oraz uprawianie gruntów rolnych o powierzchni 12 ha, dostarczających zbóż jako paszy dla zwierząt daje zakonnikom w znacznym stopniu samowystarczalność.
Gospodarstwo leśniowskie prowadzone jest metodą tradycyjną, kładącą wysiłek na ekologiczną żywność, stosującą nawożenie organiczne i biologiczną ochronę roślin, szczególnie pomidorów i ogórków. Przywiązuje dużą wagę do uprawy rożlin w dobrych, sprawdzonych od wielu lat odmianach a także nowe odmiany. Z pozytywnym skutkiem zastosowano nową metodę uprawy truskawek w rynnach uprawowych, zapewnijącą zbiory przez cały okres wegetacji tj. cały sezon. Ogród, którego 600 m2 znajduje się pod tunelami foliowymi posiada możliwość magazynowania wody deszczowej, co zabezpiecza uprawy roślin w okresie suszy.
Prowadzenie gospodarstwa tradycyjnymi metodami pozwala uzyskiwać wysoką wydajność i dobre plony, które nie tylko zapewniają samowystarczalność, ale stwarza również możliwość przeznaczenia uzyskanych nadwyżek płodów rolnych na zaopatrzenie dla okolicznych mieszkańców oraz pielgrzymów. Produkty rolne z Leśniowa a szczególnie truskawki i pomidory cieszą się dużym zainteresowaniem i są bardzo chętnie nabywane ze względu na ich wartość odżywczą oraz walory smakowe.
Ogród i park pełni również funkcję rekreacyjną. Przyroda, zieleń i cisza sprzyja medytacji i kontemplacji. Są doskonałym miejscem odpoczynku i regeneracji sił a także doskonałą formą integracji mnichów podczas współnej pracy i troski o byt. Praca w ogrodzie pomaga też w procesie formacji oraz kształtowania cnót u przyszłych ojców i braci paulinów. Samowystarczalność klasztorowi dostarcza posiadany las, który dostarcza drewna do własnej kotłowni, ogrzewającej kościół i zabudowania klasztorne.