» Archiwum

Rocznica Koronacji 13.08.2017

W naszym sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej 13 sierpnia jubileuszową Mszą św. zakończyliśmy tegoroczne obchody 50. rocznicy koronacji Cudownej Figury Matki Bożej Leśniowskiej koronami papieskim. Uroczystej Eucharystii o godz. 11.00 przewodniczył abp senior Józef Michalik z Przemyśla.

Abp Józef Michalik w homilii w nawiazaniu do wybranego na uroczystość czytania z Ewangelii nawiązał do pokornej zgody, z którą Maryja przyjęła zwiastowanie. „Przyjęła ten wybór Boży, aby stać się służebnicą, aby usłużyć nie tylko Jezusowi, w rodzinie Józefa, ale żeby usłużyć Jezusowi potem, kiedy na Krzyżu założy Kościół i Jej ten Kościół w osobie św. Jana Apostoła obecnego pod Krzyżem powierzy. Maryja jest dla nas wzorem, pokazuje jaka powinna być nasza reakcja na spotkanie ważnych wydarzeń – podkreślał abp Michalik. (…) Modlitwa jest wielkim narzędziem, wielką pomocą i orężem w rękach człowieka na drodze do wychowywania, do wydobywania wartości najgłębszych z naszych ludzkich serc.(…). W tym sanktuarium, które jest znane z błogosławieństw, na drodze do Jasnej Góry, to tu błogosławieństwo Boga, to wylanie łaski przejawiło się i do dzisiaj tu jest. (…) Leśniów to stare Sanktuarium Błogosławieństw, jak słyszeliśmy z ust o. przeora nawiązującego do kazania Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, który 50 lat temu mówił, że: Maryja upodobała sobie tutejszy lud, to miejsce, chciała wśród Was zatrzymać się.”
Abp Józef w homilii podkreślił również duże znaczenie modlitwy w rodzinie, zaznaczjąc, że to „rodzina jest fundamentem w dzisiejszych czasach.” Wyraził również dużą obawę i troskę, która dotyczy zbyt małej liczby urodzeń dzieci w naszym kraju. W polskiej rodzinie powinna być przynajmniej dwójka dzieci, a czasami nie ma miejsca nawet na jedno dziecko (…) Wierzę w naród polski, w jego siłę moralną, ale musimy wszyscy to zrozumieć.” Wiele miejsca w swoich rozważaniach abp Michalik poświęcił modlitwie, przypominając, że to Maryja uczyła Jezusa Psalmów. To matka jest tą, która uczy dziecko modlitwy, nie przez nakaz, a przez przykład. „Modlitwa wymaga ciszy, modlitwa domaga się wyciszenia, żeby człowiek umiał nie tylko mówić do Pana Boga, ale żeby człowiek umiał Pana Boga słuchać.  (…) To jest wielka pasjonująca przygoda – wsłuchiwać się, co do mnie mówi Pan” – mówił abp Józef.

Na zakończenie abp senior Józef Michalik przytoczył słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: „żeby głosić kłamstwo to trzeba zastępów ludzi, bo jeden musi notować kłamstwa, żeby nie powtórzyły się w drugim miejscu, a żeby głosić Prawdę wystarczy jeden człowiek. To jest siła prawdy, Chrystus powiedział: <>. Nie bójmy się głosić Prawdy!

Msza Św. była transmitowana przez Archidiecezjalne radio "Fiat"

Po Mszy Św. ks. Arcybiskup poświęcił na "Górce koronacyjnej" piątą stację chwalebną Ukoronowanie Matki Bożej, która jest darem Rodziny Różańcowej działającej przy naszym Sanktuarium.